ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר
Posted by admin On ינואר - 30 - 2013 0 Comment

התמורות במחנה הפרו-ציוני-עיתון ל'אווניר אילוסטרה,קזבלנקה, 1926-1936

ועדת העיתון "העתיד המצויר" בפאס

 

טורש החליט לספח את ציוני קזבלנקה לפדרציה הציוניתשל צרפת.בדרך זוהוא עקף את הצורך בקבלת הרשאה של שלטונות הפרוטוקטורט הצרפתי להקמת אגודה ציונית מקומית העומדת ברשות עצמה.אך גם טורש הבין,שלא די בפעולות טקטיות כדי להפיח רוח חיים בתנועה הציונית הדועכת.

השינויים הפוליטיים והסוציו-אקונומיים אשר חסמו את התקדמותם של הציונים פתחו אפיקי פעולה חדשים בפני אנשי כי"ח,שהלכו מחיל אל חיל:כבר בשנת 1864,הם הקימו בתי ספר במרוקו וביססו את מעמדם ברחוב היהודי,יובל שנים בקירוב,לפני לידתה של ההסתדרות הציונית,בשנים הללו חדר לקהילות סגל מסור,מעורב בחיי הקהילה שנהנתה מגבוי המרכז בפריז. מוסדות כי"ח,שגם בתקופה הטרום-קולוניאלית נהנו מיוקרה של פילנטרופים-אירופיים,בעלי יכולת תיווך במערכת משומנת היטב,זכו לאחר השתלטות הקולוניאליזם הצרפתי לתוספת משאבים ולגיבוי שלטוני-מקומי וחיצוני:שורה של הסכמים עם השלטון הצרפתי זיכו את רשת החינוך של כי"ח  בסובסידיה נכבדת:אנשי כי"ח זכו להעדפה במסדרונות הנציבות המקומית ולתמיכתה של הנהגת העילית היהודית. מצב זה העניק לכי"ח תנאים אופטימליים להגדלת השפעתו על מוסדות הקהילה,ולהעמקת מעורבותו בבעיות הקיומיות והתרבותיות של העדה.

מאזן כוחות שלילי חייב את ציוני מרוקו להיערך מחדש.ציוני קזבלנקה הבינו,כי ההישרדות של התנועה הציונית מותנית בשינוי דפוסי התארגנותה,בפעולותיה,בתכנים של מסריה וביכולת לסגל אותם לשינויים ולצרכים הפוליטיים,וכן גם לשינויים הסוציו-אקונומיים של המציאות החדשה.

 

ועדת העיתון "העתיד המצויר" בפאס

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב

פוסטים מאופיינים