ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר
Posted by admin On אוגוסט - 22 - 2012 0 Comment

הספינה אגוז

סיפור טביעתה של הספינה אגוז,ב- 10 בינואר 1961 (כ"ג טבת תשכ"א)חלק-2

אסון בלב ים-

 

אנרי ממן,מוזג באחד הברים של קזבלנקה,חולם על חייו החדשים בתל-אביב,יום לפני כן נפרד מבני משפחתו.

חנה אזולאי אינה יכולה לעצום עין מרוב התרגשות.היא מנסה לתאר לעצמה את העתיד המצפה לה ולשבעת ילדיה,הבכור,דוד,העדיף להישאר במרוקו.אבל פאני בת השתים-עשרה ויולנד בת השש נמצאות כבר בישראל.ב-2 בינואר,פחות מארבעים ושמונה שעות לפני בואו של נשיא מצרים גמאל עבדול נאצר למרוקו,כאורח כבוד של ועידת הפסגה בקזבלנקה,הצליחה הרשת לארגן מבצע נועז ביותר.64 צעירים יהודים ניצלו את חופשת חג המולד ונמלטו אל החופש.הם התחזו לחניכי תנועת הצופים המרוקאים,התארגנו באזור נופש ליד טנג'ר,עלו על הספינה ברצועת חוף קטנה סמוך לעיר,ויצאו לגיברלטר.אנשי הסוכנות היהודית חיכו להם במחנה-מעבר,שהוקם למרגלות הצוק,ושלחו אותם למרסיי.משם המשיכו באניה ישראלית לחיפה.פאני וילנד אזולאי,וכל האחרים,לא ידעו מהו היעד האמיתי.כאשר "הבודקים" באו לקחת אותן,ללא הודעה מוקדמת,חנה לא היתה בבית.מכיוון שהכל "בער" כל כך,הבנות נאלצו לצאת לדרך בלי להיפרד ממנה.ועכשיו היא מחייכת למחשבה שבקרוב מאוד תשוב ותראה אותן.

הנוסעים העייפים והמותשים נרדמו,על אף המקום הצר וחוסר הנוחות.הם נסעו ארבע-עשרה שעות,לאורך 600 קילומטרים המפרידים בין קזבלנקה ואל-חוסימה,בדרך עקיפין. הם עברו בוואזן,השתטחו שם על קברו של הרב עמרם בן דיוואן,כמקובל על עולי-רגל רבים,יהודים וערבים גם יחד,המעריצים את הקדוש הזה.אילו נתקלו בביקורת משטרתית בדרך,היו מסבירים שזו מגמת פניהם.מוואזן ואילך התכוונו לומר שמגמת פניהם חתונה או חגיגה משפחתית אחרת בסביבת אל-חוסימה.

השלג והערפל הכבד שבהרי הריף האטו את המסע.אבל סמוך לחצות,לא הרחק ממקום המפגש,חל שיפור במזג-האוויר. בקטע האחרון של הדרך יכלו הנהגים לכבות בלי לחשוש את פנסי המכוניות. לבסוף עצרו ליד גשר אחד.שני גברים בברדסים הגיחו מתוך הלילה ואותתו להם לרדת.האנשים ירדו מן המכוניות בדממה,עברו מתחת לגשר והמשיכו לצעוד שלושת רבעי שעה בוואדי הסלעי.וכולם הרי נעלו את נעלי השבת שלהם ולבשו בגדי חג לכבוד המאורע הגדול. הגברים נשאו את המזוודות,וגם את אמו של אנרי ממן,בת השמונים.

תמונת חללי אגוז ז"ל

1חללי הספינה אגוז

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב

פוסטים מאופיינים