ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר
Posted by admin On אוגוסט - 21 - 2012 0 Comment

סיפור טביעתה של הספינה אגוז,ב- 10 בינואר 1961 (כ"ג טבת תשכ"א),הספינה אגוז לפני הפלגתה ה-13 והאחרונה

 

אסון בלב ים

 

סיפונה של אגוז היה חשוך לחלוטין,הספינה הקטנה עגנה בנמל אל-חוסימה שבים התיכון,בצפון מרוקו,והתכוננה לצאת להפלגה השלוש-עשרה לעבר גיברלטר.זה היה יום רביעי,11 בינואר 1961,שעה לפני עלות השחר. כוכבים אחדים האירו את הלילה הקר,ונחשול קל טלטל את הספינה.רב החובל,צוותו ואיש הקשר-חבר הרשת הישראלית החשאית בצפון אפריקה-עמדו בשקט וסקרו את החוף שממול.כאשר הבחינו באיתותי-אור,הזדרז הישראלי לענות עליהם,שני מלחים ירדו לסירת ההצלה שהמתינה בירכתי הספינה וחתרו אל החוף.הם להם: עשר משפחות של יהודים מרוקאים-ארבעים ושתיים נפש-הנמלטים בהחבא,שלא כחוק,מארץ מולדתם.

הם מגיעים לספינה בקבוצות קטנות.תחילה הנשים והילדים,אחר-כך הזקנים,ולבסוף הגברים.מטענם צנוע עד מאוד,כל משפחה רשאית לקחת עימה רק מזוודה אחת.שבעה גברים חמושים,פניהם פניהם מכוסים ברדסים שחורים,משגיחים על המהלך הזה,שיסתיים בתוך עשרים דקות בלבד.עכשיו אפשר להודיע לנהגים הממתינים במרחק קילומטרים מאל-חוסימה,שהם יכולים לשוב לקזבלנקה.

המכוניות הריקות יוצאות לדרך,בזו אחר זו,אבל הגברים רעולי הפנים אינם עוזבים את המקום.הם עורכים בדיקה מדוקדקת לוודא ששום חפץ חשוד לא נשאר בשטח,שלא נותרו שום עקבות העלולים להעיר את סקרנותה של המשטרה המקומית,שאיש לא ראה אותם.

אגוז מרימה עוגן ויוצאת ללב ים. נוסעיה מנתקים באחת את הגשר אל עברם.היעד: הארץ המובטחת. ז'אק ודניז בן הרוש מאושרים.הם נישאו יום לפני כן,ופשוט לא יכלו לחלום על ירח דבש מוצלח יותר. דוד דדון מאמץ אל חזהו את בתו דניאל ואת בנו ג'קי השקועים בשינה.הוא חושב על רעייתו ועל שני בניהם הנוספים,הנמצאים כבר בישראל.בעצם,היו צריכים להיות עכשיו יחד,אבל משהו השתבש בנמל-התעופה של קזבלנקה.אשתו עברה את ביקורת הדרכונים בלי שום בעיות,ואילו הוא נתפס עם דרכון מזויף,הוא נעצר,נחקר,ושוחרר לבסוף-כדי שישמש כפיתיון.השוטרים קיוו לעלות באמצעותו על עקבותיה של הרשת המארגנת את הבריחה הבלתי חוקית של היהודים.משום כך "נחטף" ברחוב הומה,ומיד הובהל למכונית שבה חיכו לו הילדים לקראת המסע הגדול.

תמונות חללי אגוז ז"ל

1חללי הספינה אגוז

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב

פוסטים מאופיינים