ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר
Posted by admin On יולי - 23 - 2012 0 Comment

בס"ד

 

חג המימונה- כפי שנחגגה במרוקומסמלי המימונה+דג+פול ירוק

 

יש כמה עדויות המוכיחות את קיום המימונה כבר במאה ה- 18 ואפילו קודם. הרב יוסף בן נאים זצ"ל,מרבני פאס,נתן בספרו ארבע טעמים לחג:

א."מימונה"-מאמינים,בניסן נגאלו ובניסן עתידים להיגאל .

ב.בארבעה פרקים העולם נידון:בפסח על התבואה.אי לזאת מביאים שיבולים ומברכים עליהם ונוהגים מפרי הארץ ומטובה.

ג.שמחת הרגל אינה שלמה בחג שאין משלימים את ההלל,ולכן בא חג המימונה להשלים את שמחת החג.

ד.באסרו חג פסח נפטר רבי מימון,אביו של הרמב"ם ומאחר שאין הולכים להילולה בחודש ניסן,באה המימונה כעין תחליף להילולה.

 

חגיגות המימונה-

 

בצהרי יום שמיני של פסח מתחילה שמחת המימונה לתת את אותותיה במלאח (גטו) היהודי במרוקו.בשערי הכניסה למלאח מצטופפים כפריים ערבים ובידיהם אלומות שיבולי חיטה,ירקות ופולי פול ירוק על תרמיליהם הנמכרים ליהודים לשם קישוט השולחן. 

בעוד הגברים נמצאים בבית הכנסת,עורכת בעלת הבית את השולחן.הגוונים ירוק ולבן בולטים היטב לעין,מניחים על השולחן שיבולי חיטה ושעורה,פול ירוק וחסה-סימן לשנה ירוקה ומבורכת, דג חי-סמל השפע והפוריות,חלב,דבש,קמח,אגוזים,שקדים,תמרים ממולאים,עוגיות ודברי מתיקה.

מאכלים מיוחדים לערב זה ה"מופלטה"-בצק דק מטוגן בשמן ומוגש מרוח בחמאה ודבש והברקוקש' החלבי (קוסקוס חלבי) הנאכל חם בתוספת גוש חמאה.

תשומת לב מיוחדת ניתנה ל"חמירא" (שמרים) ולקמח.

כל אחד ומנהגו (אל-עדה),היו שמנהגם להכין ברקוקש' חלבי (קוסקוס חלבי) והיו שמנהגם להכין את המופלטה.

 

מופלטה לחג המימונה

 

ברקוקש-קוסקוס חלבי

מנהג נוסף לערב חג המימונה אצל יהודי הערים פאס וספרו,- זהו טקס הנערך עם חסה וחלב ובו שרים "אורך ימים ושנות חיים יוסיפו לך" .

 

 

 

מימונה-ברכת אורך ימים ושנות חיים יוסיפו לך

 

 

למחרת (סבאח אל-מימונה),היו יוצאים לחיק הטבע בסמוך לקבר צדיק או אל מקום עם מים כמו:נחל,אגם,מעיין או בריכה מלאכותית אם לא היה בנמצא טבעי (מים מסמלים חיים) בעיר מרכאש נהגו יהודי העיר לצאת אל בריכת המנרה  מאחר ולא היה בנמצא מקור מים טבעי אלא אם עלו לקברו של הצדיק רבי שלמה בנלחנש' זצ"ל באוריקה. עדות מפיה של אימי ז"ל בתקופה בה גרו הוריי בעיר וגיסי יבדל"א  שנולד בעיר מרכאש.בנוסף מפי אימי ז"ל שמעתי על יהודי העיר בני מלאל (אימי נולדה וגדלה בעיר) שהיו יוצאים ביום המימונה לחגוג ב"עין-אשרדון"(מעיינות מים) המוקפים בגינות יפייפיות על רקע הרים מוריקים.על אחת הגבעות המשקיפות על המקום קבור הצדיק רבי שלמה עמר זצוק"ל.נשות המשפחה היו עולות בנפרד מן הגברים אל קברו של הצדיק להדליק לו נרות ביום זה.עדות נוספת מפי דודי היקר באדם דויד אלון ז"ל (מצ"ב סרטון שצולם במהלך ביקור שורשים) אומנם הוא נולד בבני מלאל אך גדל אצל בני משפחה בעיירה הסמוכה "וואד-ז'אם" .שם ישנה בריכה מלאכותית "לאק"ומסביב פארק יפייפה ,רחב ידיים בו נהגו יהודי וואד-ז'אם לבלות את יום המימונה .בסיום החגיגות בפארק היו חוזרים אל ביתם ולפני הכניסה אל הבית נהגו לחבוט באלומת השיבולים על משקופי ביתם .לדברי דודי ז"ל עשו זאת כברכה לבית.

Oued-Zem lac

 

בלילה בבית הכנסת היו מתפללים תפילה של חול ומברכים זה את זה בברכה המיוחדת לחג זה, "תרבחו ותסעדו" (תרוויח ותעזור לנצרכים). בגמר התפילה, נוהגים המתפללים ללוות את הרב או החזן לביתו.בביתו מכבדת אשת החכם את האורחים,והרב מברך את הקהל לרוב בברכת כהנים.בלכתם נוטל כל אחד ואחד תמר וחוזר לביתו.

את דלת הכניסה לבית היו משאירים פתוחה ונהגו להיכנס זה אל ביתו של זה לברך איש את רעהו בברכת "תרבחו ותסעדו".

 

 

מימונה+דג+פול ירוק

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב

פוסטים מאופיינים