ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר
Posted by admin On יולי - 11 - 2012 0 Comment

מלבושים-עמק הטודרה-צורת הפאה החדשה של היהודיות

 

איזור זה של נאות מדבר,הגובל במדבר סהרה,הוא אחד האיזורים המרוחקים והפראיים ביותר שחיו בהם יהודים.דומה,שעוניים המשותף של ברברים ויהודים הביא לחיים בצוותא בשלווה יחסית.

נשות עמק הטודרה התעטפו באיזר בצורה מיוחדת:קצותיו הצטלבו מלפנים ואחור,ומלפנים נוצר שילוב נאה,ששיווה לאישה צורה חיננית,על-אף פשטות האריג,שהיה לעתים אף בלוי וקרוע.

האיזר של הברבריות היה פתוח והתנופף ברוח,היהודיות הידקו אותו בחגורה,שהיא מטפחת של כותנה כחולה דוגמת המטפחת המנוקדת שבה עטפו גברים יהודים את ראשם.

מיוחדת לאיזור זה היא הפאה של היהודיות.לפנים היתה עשויה שני חלקים:החלק האחד,שכונה סוואלף,היה מונח על הראש כדי להסתיר את השיער. הסוואלף היה גבוה וכבד מאוד,שכן היה עשוי זנבות בקר רבים מאוד(לעתים עד שלושים).החלק השני היה עשוי כעין צמות -אך לא קלועות-מצמר חום,תלויות בצדדים בצורת קרניים,בדומה לנהוג בתאפילאלת,אלא שבעמק הטודרה שהיו גדולות וכבדות יותר ותלויות על הכתפיים,צמות אלה שכונו "תאשקין",היו עטופות באריג אדום או חום.באמצע הפאה נוספה מחרוזת של אלמוגים ואבני-קורנאלין,ובמרכזה-תליון כסף.למעלה נקשר כעין טורבאן של משי משובץ.נשים מתגנדרות עוד הוסיפו שורה של מטבעות כסף,שנתפרו לסרט שחור(ספיפה),אשר הונח על הפאה באלכסון.

בשנת 1883 צייר נוסע צרפתי אישה שלבשה פאה מעין זו גם בשנות השלושים עדיין יכול היה רופא צרפתי מידידי ז'אן בזאנסו לצלם קבוצת נשים שאחדות מהן לבשו את הפאה העתיקה.אך כבר אז היתה לרוב הנשים היהודיות פאה קטנה של 2-3 זנבות בקר בלבד,שהיתה נפוצה בעמקי הטודרה והדאדס,עד ווארזאזאת בואך מרקש.

היהודיות של עמק הטודרהה קישטו את פניהן בצבעי הכרקוס-כמו הברבריות בעיקר בחגיגות.על-אף העוני הרב ענדו צמידי כסף כבדים מאוד ובהם זיזים ובליטות-כנראה כדי להתגונן בהתכתשויות התכופות שהיו בין השבטים.

 

בצילום הבא נשים יהודיות מתינריר שבעמק הטודרה תצלומים משנת 1934 –

 

נשים יהודיות תינריר ,עמק הטודרה

 

 

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב

פוסטים מאופיינים