ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר
Posted by admin On מאי - 31 - 2012 0 Comment

קהילת יהדות פאס,מרוקו

פ‏ס (או פאס, فـاس בערבית, Fès בצרפתית) היא העיר השנייה בגודלה במרוקו, אחרי קזבלנקה. בפס חיים כיום כ-2 מיליון תושבים, רבים מהם משכילים. מיקומה הגאוגרפי של פס הוא במרכז מרוקו, מה שהולם את שליטתה בעמדות הכוח במדינה.

פס כיום היא איחוד של שלוש ערים. פס אל באלי (פס העתיקה), שנוסדה על ידי אידריס ה-2 בשנת 789 לספירה על גדות הנהר פס. כעבור חמש מאות שנים הוסיפו הסולטאנים המריניים מאפייני אדריכלות ספרדיים מורים רבים לעיר העתיקה, ובנו את פס אל ג'דיד (פס החדשה) מחוץ לחומות. במהלך המאה ה-20 בנו הצרפתים את פס המודרנית (ויל נובל) כ-2 ק"מ מערבה משם.

לאורך השנים הייתה בפס קהילה יהודית, ונודעה לה חשיבות כיוון שישבו בה הוגים ופוסקים גדולים כגון רבי יוסף אבן מיגאש, רבי יצחק אלפסי (הרי"ף) וגדול פוסקי ההלכה – הרמב"ם.

בית הרמב"ם-פאס,מרוקו

 

 

היהודים בפס

במקום בו בחר מולאי אידריס ה-2 לבנות את פס, הוא מצא יהודים, נוצרים ופגאנים.

במאה ה-8 העיר מנתה 15,000 יהודים (יש גורסים 45,000)

במאה ה-11 ר' יצחק אלפסי התיישב בפס, ייסד בה ישיבה, ולימד בה תורה שנים רבות. בסוף המאה כבשו את פס שבטים קנאים ברברים ורצחו 6,000 יהודים.

במאות ה-13 עד ה-15, תקופת המרינים, הוטב מצב היהודים. הם נהנו מחופש פעולה וזו הייתה תקופת פריחה כלכלית ורוחנית. עם שקיעת השושלת ותחיית הקנאות הדתית, נאלצו להגר לפאס אל ג'דיד ולבנות חיים בתוך שכונה משלהם, קרוב לארמון המלך. בסוף המאה ה-15, עוד לפני גרוש ספרד, החלו יהודי ספרד לנהור למרוקו. אחמד אל-ד'הבי ששלט בסוף המאה ה-16 קרא ליהודים להתיישב בעיר ובנה עבורם את מלאח, ליד הארמון.

באמצע המאה ה- 17 הועברו לפס 1,300 משפחות יהודיות עשירות מהעיר דילה והם הביאו לשנוי באופייה הספרדי של הקהילה.

במאה ה-18 הרס המלך מולאי יזיד את בתי הכנסת והגלה את היהודים. כעבור שנתיים חזרו היהודים למלאח ההרוסה.

כשבועיים לאחר הקמת הפרוטקטורט הצרפתי (1912) פרצה מרידה בפס. הקהילה היהודית שמנתה 12,000 נפש הותקפה, ורכושה הועלה באש. כ- 60 יהודים נהרגו. השלטונות הצרפתיים החרימו את נשקם של היהודים.

 

אם הבנים-פאס,מרוקו

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב

פוסטים מאופיינים