ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר
Posted by admin On אפריל - 26 - 2012 0 Comment

קזבלנקה-מתוך ויקיפדיה קזבלנקה-דאר אלבדה

קזבלנקה בספרדית, הבית הלבן, (בערבית: الدار البيضاء, אד-דאר אל-בידא, תעתיק מדויק: דאר אל-ביצ'אא) היא עיר על חופה האטלנטי של מרוקו. אוכלוסייתה מונה כ-3.3 מיליון נפש (2010), והיא העיר הגדולה ביותר במרוקו, כמו גם הנמל העיקרי של המדינה. העיר נחשבת למרכז הכלכלי של מרוקו, בעוד שבירת המדינה ומושב הממשלה הוא ברבאט.

"אנפא" הוא שמו הילידי, הקדם-ערבי של כפר דייגים קטן שהיה הגרעין ההיסטורי של העיר הנוכחית. עד לשנת 1468 עת נשרפה ונהרסה. לאחר ששוקמה נהרסה שוב בשנת 1515 על ידי הפורטוגזים ותושביה עזבו אותה. רק בסוף המאה ה-18 חודש בה היישוב. בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 חלקה הגדול של העיר היה בנוי בתי עץ. לאורך השנים פקדו אותה אוניות רבות של עמים ממערב אירופה וכן אוניות פיראטים. ב- 1770 החל הסולטאן מוחמד בן עבדאללה, מן השושלת העלווית, לבנות, לבצר ולפתח אותה על מנת להגן עליה מפני כיבוש נוסף על ידי הפורטוגזים שבאותו הזמן כבשו את העיר אל ג'דידה, הוא נתן לה את השם "דאר-אל-בידא", שפירושו בערבית "הבית הלבן" על שם הבית הראשון שנבנה בעיר על ידי הפורטוגזים ובלט בצבעו הלבן. תרגומו הספרדי של השם הוא השגור בפי הציבור: קזבלנקה.

הקהילה היהודית

הקהילה היהודית בקזבלנקה, אשר בשנות הארבעים של המאה העשרים הפכה לגדולה ביותר מבין קהילות יהודי מרוקו והמגרב השפיעה רבות על פיתוח המסחר בעיר עד לשנת 1956 היו בה 100,000 יהודים. בקהילה היו שינויים תכופים כיאה לכרך הגדול הרצוף שינויים של שיפור והתרחבות. בגלל תפקידה כבירה כלכלית ומסחרית, לאחר התבססות השלטון הצרפתי העיר הפכה יעד להגירה מכל חבלי הארץ. לצד הקהילה היהודית המגובשת המקומית שחיה בעיר החדשה ברובעים הבורגניים עם האוכלוסיה הנוצרית הצרפתית, העיר תפקדה כ"שער-יציאה" לרבים מן העולים לארץ, אלה שהו בה תקופה קצרה בהמתנה לאוניות שהפליגו מהנמל המקומי למרסיי, שבדרום צרפת. רוב העולים היו מהקהילות המרכזיות של מרוקו, שישבו מזה דורות בערים: פאס, מקנס, מרקש, רבאט-סאלה ועוד. חלק מן העולים הגיעו מדרום הארץ. יהודי המקום היגרו בחלקם לישראל ובחלקם למדינות המערב, בעיקר לצרפת, קנדה, ספרד וארה"ב. כיום (2007) חיים בקזבלנקה כ-  2,000

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב

פוסטים מאופיינים