ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר
Posted by admin On יוני - 19 - 2017 0 Comment

©כל הזכויות שמורות לאתר ד'אר דייאלנה

סיפור שעבר מפה לאוזן על שקרה לרבי חיים בן עטר "אור החיים הקדוש" 

עם אחיינו רבי אליעזר די אבילה בהיותו נער ברבאט

אמו של רבי אליעזר די אבילה היא אחות רבי חיים בן עטר, התגוררה בעיר רבאט, כשגדל הילד אליעזר, היה לנער חכם, חריף וידען בתורה.

רבי חיים בן עטר התגעגע לאחותו ונסע לרבאט לבקרה. רבי חיים נהג לשבת בביקוריו בבית אחותו עם אחיינו אליעזר על פלפולי תורה (ויכוח, משא ומתן של תורה בחריפות),רבי חיים שאל את אחיינו אליעזר שאלה הלכתית מסובכת

השיב הנער אליעזר לרבי חיים ברוב שנינותו, חידודו וחריפותו וירד לעומק כוונתו של רבי חיים בן עטר. צחקק רבי חיים לתשובתו החכמה של הנער אליעזר ואמר לו : " תמסי ג'ריר" (תלך צעיר),

אמו של אליעזר ששמעה את שאחיה איחל לבנה, נבהלה…הרי ידעה כמה חזקות מילותיו של אחיה רבי חיים בן עטר הידוע כצדיק יסוד עולם, חששה שמא הקללה תתפוס בנער אליעזר.

גערה באחיה רבי חיים וביקשה אותו כי יברך את בנה מיד, שמא חלילה משהו רע יקרה לנער. רבי חיים פנה לאחותו ואמר לה "הרי יודעת את שאוהב אני את אחייני אהבה גדולה, לא התכוונתי שחלילה יארע לו דבר רע" משסיים את דבריו הניח את ידו על ראש הנער ובירך אותו. וכדי שאחותו תהיה נפשה רגועה הוסיף. "יברכך הקב"ה כשם שברך אותי"

הרי אחותו ידעה כמה אחיה חכם וגדול בתורה, אזיי חשב לעצמו שאם יברך את הנער בברכה זו, החשש יעזוב את אחותו, ולא תדאג לאליעזר. ואכן, כך היה , הנער אליעזר גדל והפך לגדול בתורה. אך ,גם חי חיים קצרים כשל דודו רבי חיים בן עטר זצוק"ל. כאמור נפטר רבי אליעזר די אבילה בגיל 47 שנים.

כולנו יודעים שאור החיים עלה לירושלים בהיותו בן ארבעים ושלוש ונפטר בהיותו בן 47 שנים.

כך היה, הנער אליעזר הפך להיות תלמיד חכם וגדול בתורה, אכן , הברכה תפסה בנער שהפך להיות עילוי גדול בתורה, רבי אליעזר די אבילה נפטר אף הוא צעיר בדיוק כמו הדוד שברך אותו, רבי חיים בן עטר "אור החיים" זצוק"ל.

חיים בן עטר-ויקיפדיה

אביו: ר' שמואל.
סבא: רבי משה ממקנס (מצד אביו).
נכד: ר' שמואל (מצד בתו).

נולד בשנת ה'תע"א במרוקו לר' שמואל ולאשתו [אחות של ר' חיים בן עטר].
מילדותו שקד על לימוד התורה יום וליל.
השיא את בתו לר' שלמה ובהשתדלות חתנו חיבוריו הובאו לדפוס.
ביום שבת קודש שנת ה'תקכ"א השיב את נשמתו ליוצרה.
מספריו:
• באר מים חיים: שו"ת
• מגן גיבורים
• מלחמת מצוה: על הש"ס
• מעין גנים: על טור שולחן ערוך
• קונטרס חסד ואמת: דרשות.

רבי אליעזר די אבילה זצ'ל

 

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב

פוסטים מאופיינים