ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר
Posted by admin On נובמבר - 10 - 2016 0 Comment

בס"ד

גם בבית שמש יהיו קברות צדיקים

 

הרב יצחק ביטון זצ"ל

במבצע מורכב וחובק יבשות, מועלים עצמותיו של הרב יצחק ביטון ממרקש, וייטמנו בבית העלמין של בית שמש ומעל הציון צפוי להיבנות מבנה ענק ומכובד, זהה למבנים שמעל קברי גדולי המקובלים בארץ

עד היום קופחה העיר בית שמש שלא זכתה לשכן בתוכה קברי צדיקים ומפורסמים, הרי שגם זה הולך להשתנות. בימים אלו נערכות הכנות להקמת אוהל מפואר בחלקה מיוחדת, שם ייטמנו עצמותיו של הרב יצחק ביטון זצ"ל, תלמיד חכם, דיין, ומדמויות ההוד של יהדות מרוקו.

מי שעומד מאחורי המבצע המורכב להעלאת עצמותיו הוא בנו, רבה הראשי של בית שמש הרב שמעון ביטון, שמספר ל'השבוע בבית שמש' בהתרגשות: "אחרי קשיים רבים, הצלחנו להסדיר את העלאת עצמותיו של מור אבינו לארץ. אבא קבור במרקש, והשלטונות שם אוסרים להעביר מהם עצמות יהודים. במרוקו נהנים מהתיירות היהודית שמגיעה לפקוד את קברם של שוכני העפר, והם לא מעוניינים לוותר על הכנסותיהם. בחסדי שמיים, הצלחנו להשיג את האישורים הנדרשים, והשליח שמטפל בזה נמצא כבר במרקש, ועושה סידורים אחרונים לקראת העברת עצמות אבי למרסיי שבצרפת ומשם לישראל".

הרב ביטון זצ"ל היה בין נכבדי היהודים במרוקו. הוא נולד וגדל בכפר אולד חססאן שעל יד תארודאנת, שם הרביץ תורה ברבים כל ימיו. הוא כיהן כדיין, וזכה לכבוד ולהערכה מתושבי האזור, אף אלו שאינם יהודים. הוא נלב"ע בח' אב תש"ט, ועל מצבת קבורתו נכתב בין היתר: "הדיין המצוין בר אבהן ובר אוריין הרב הגדול מעוז ומגדול הרביץ תורה ברבים כל ימיו לא מש מתוך האוהל אהלה של תורה תני ומתני".

כשאנחנו מבקשים לברר עם בנו, מדוע הוא מבקש לקבור את אביו דווקא בעיר, אנחנו נענים בפליאה: "וכי לעיר בית שמש אין קדושת ארץ ישראל? אני גר בעיר 52 שנים, ורציתי להביא את אבי לקבורה בישראל, ולחלוק לו כבוד כפי שהוא ראוי לו".

נודע כי הרב ביטון מתכוון לבנות מבנה גדול, בסגנון האוהלים שעל קברי המקובלים הספרדיים, וכבר בימים הקרובים עוברים תכניות האהל לאישור הרשויות. בשלב הראשוני ייטמנו עצמות הרב בחלקת הקבר, כשלאחר מכן תושלם בניית המבנה ההדור.

ישראל פריי, 'קו עיתונות'

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב

פוסטים מאופיינים