ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר
Posted by admin On פברואר - 18 - 2016 0 Comment

בס"ד

חלק ראשון

עדות חיה מפיה של רחל דנינו,רחל האישה היקרה והצדקת תחי' היא נכדתו של רבי דוד דנינו זצוק"ל מהעיר דמנאת במרוקו.חלק מחייו שימש כרב ודיין העיר בני מלאל.רחל דנינו מתקרבת לגיל תשעים-עד 120 בבריאות איתנה,רחל אישה יראת-שמים, מתגוררת כיום בעיר ירושלים,עיר הקודש.

לפני מספר שבועות לקראת חצות צלצל הטלפון שלי ועל הקו הייתה בתי הצדיקה תחי',אף היא מתגוררת בירושלים.בקול נרגש אמרה לי: "אימא,ערב טוב,אני נמצאת בשיעור אצל הרבנית והיא כעת מספרת על אישה בשם רחל שעלתה ממרוקו ,הסבא שלה היה רב מקובל במרוקו. היא עצמה צדיקה גדולה יראת שמים שראתה אינספור ניסים גלויים ונסתרים בכל ימי חייה.כולנו כאן מתפעלים מסיפורי הניסים שזכתה להם מאת ה' יתברך ומבקשים להיפגש איתה".שאלתי לשמו של הסבא. בתי ענתה "הרב דוד דנינו זצ'ל". מיד הבנתי שמדובר בכבוד הרב דוד ל'עזיז דנינו ממקובלי מרוקו,זצ"ל – כיהן כרב ודיין העיר בני מלאל.

לאחר מאמצים רבים של בתי תחי' קיבלתי לידיי את סיפורי הניסים כפי שסופרו ותועדו מפי הצדקת רחל דנינו תחי'

אביא לכם מידי פעם סיפור או שניים ואתם מוזמנים להפיצם ברבים.

כיסוי ראש

חיתנו אותי בהיותי קטנה,רק בת שמונה לערך,נהגתי לשים כיסוי ראש,אך כשהייתי משחקת נהגתי להוריד את מטפחת הראש.באחד הלילות חלמתי חלום,ובחלום הופיע לי רב עם זקן ארוך ,לא הכרתיו לפני-כן,הוא דיבר אליי ואמר:"למה את מורידה את כיסוי הראש?"…עניתי:"אני משחקת",אמר לי:"האם את לא יודעת שאת מקודשת?"…"את מקודשת ולכן אל תורידי את המטפחת מעל לראשך,תדאגי שאף שערה לא תצוץ מראשך",הוא הוסיף שיש בפניי שלושים ימים לחזור בתשובה,"ואם לא תעשי כן – אקח אותך אל העולם הבא".

"נשמעתי לאזהרתו ובאמת תוך שלושים ימים חזרתי בתשובה".

אליהו הנביא והבשורות בפיו

אני זוכרת שכשהייתי כבת שמונה-עשרה שנים באחד מימי שישי,ירד שלג רב וכבד מאוד,השלג נערם וחסם את הדרך אל בית הכנסת,הצטרפתי לתושבי העיירה היהודים לפנות את השלג וסללנו שביל גישה אל בית-הכנסת כדי שהקהל יוכל להגיע לתפילות השבת. באותו ערב שבת הופיע בחלומי אדם שכולו לבוש לבן ואמר לי כך:"אני אליהו הנביא,ברצוני לבשר שתי בשורות…ועלייך לבחור מבינהם…הבשורה הראשונה שהשנה תהיה שנת רעב,מוות או שלג,"עניתי לו שאני בוחרת בשלג." הבשורה השניה הייתה שצדיק ימות השנה,ואכן,כך היה,הרב שמעון זרד זצ"ל, נפטר בשנתו בשבת לאחר סעודה שלישית.

איסור אכילה לפני קידוש

לא הייתי מקפידה על איסור אכילה לפני קידוש עד שהופיעו בחלומי סבי (שהיה אז עדיין בחיים) עם אביו וסבו,ישבו לשולחן ואני קמתי מכסאי להגיש להם את הארוחה אך הם התעקשו ואמרו לי שאינם רוצים לאכול דבר וכי באו אך ורק על-מנת לדבר עמי.רבי דוד דנינו סבי אמר לי:" רחל,את צריכה לחכות לקידוש לפני שתביאי דבר אל פיך,לפני הקידוש אסור לך אפילו לשתות מים !,באנו כדי לתקן אותך".סבא תפס את יד ימין שלי תוך-כדי שהם השביעו אותי לשמור את איסור אכילה לפני קידוש.

 

 

 

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב

פוסטים מאופיינים