ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר
Posted by admin On יוני - 30 - 2015 0 Comment

מרוקו תשפץ את הרובע היהודי העתיק של מרקש בית כנסת במרקש

השיפוץ ייערך בשכונה היהודית העתיקה הידועה בשם "מלאח"

מרוקו מתכננת לשפץ את הרובע היהודי העתיק של מרקש – השיפוץ יערך בשכונה היהודית העתיקה הידועה בשם "מלאח" יעלה כ-20 מליון דולר.

לפני למעלה מחמש מאות שנה, כשהציף זרם מגורשי ספרד את ארצות צפון אפריקה הגיעו גליו עד למרקש, שהתחילה להתפתח אז בתור בירת השושלת הסעדית. השולטאן קרא ליהודים לבוא ולהתיישב בה, ואז החלו לבנות את מלאח היהודי בהוראת הסולטאן, רוב הבתים במלאח הם בתי חצרים. היהודים עסקו בעיקר במסחר. בעבר היו בתי המלאח מסוידים בכחול ולבן והיו בוהקים ונקיים.

עד היום נותר במלאח השער של הרובע בצבע ירוק על שם רבי חיים בן עטר, מחבר הספר "אור החיים". כיום רוב יהודי מרקש עזבו, ואלו שעדיין מתגוררים שם מבוגרים מאוד ואף נזקקים ומתקיימים מתרומות הקהילה הגדולה בקזבלנקה.

בעבר היה המקום שמור ונקי, אולם היום רחובות המלאח צרים ומוזנחים. הבתים צפופים מאוד. כל בית בו גרה בעבר משפחה יהודית אחת, חולק לכמה דירות ובכל חדר גרה משפחה אחרת. שמות הרחובות שנשאו בעבר שמות עבריים, נושאים עכשיו שמות חדשים, שלא מרמזים על עברו היהודי של המקום. אבל כולם מכירים את השמות העבריים של הרחובות.

ברובע המלאח גרות כיום כעשר משפחות של יהודים. שאר יהודי מרקש, כ־ 200 אנשים, מתגוררים ברובם באזור העיר החדשה, ושם ישנם שני בתי כנסת שמשמשים אותם. היהודים שחיו כאן בעבר היו בעיקר בעלי מקצוע – חייטים, צורפים, שענים, בנקאים. היהודים שנותרו במרקש מתפרנסים בעיקר ממסחר.

כאמור, השבוע הודיעו השלטונות במרוקו כי ישפצו את ה'מלאח' בעלות של 20 מיליון דולר

 

 

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב

פוסטים מאופיינים