ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר
Posted by admin On אפריל - 29 - 2015 0 Comment

בס"ד

רבי רפאל אנקווה זצ"ל

ר' רפאל אנקווה-סאלי,מרוקו

ר' רפאל אנקווה-סאלה,מרוקו

רבי רפאל אנקווה

רבי רפאל אנקווה (16 בדצמבר 1847, ב' בטבת תר"ח – 3 באוגוסט 1935, ד' באב תרצ"ה) היה הוגה, פרשן ופוסק הלכה נודע במרוקו. נחשב לאחד מחשובי הרבנים במרוקו בעת החדשה. היה הראשון להתמנות לתפקיד הרב הראשי של מרוקו.

 

ביוגרפיה

אנקווה (נכתב גם: אלנקווה/אנקאווא) נולד בעיר סלא שבמרוקו, כבן לשושלת רבנים ספרדית-מרוקאית ארוכה. רבי אפרים אנקווה (1370-1427), מאבותיו של רפאל, היה רב, רופא ופילוסוף ידוע מדור מגורשי ספרד שהתיישב בצפון אפריקה.‏רפאל אנקווה נודע בלימודיו השקדניים מצעירותו, והוא שילב את לימודיו עם עבודה במסחר. הוא למד תחת חסותו של רבי יששכר אסראף, ונשא את בתו לאישה. בעקבות עלייתו של רבי אסראף לארץ ישראל בשנת 1879, מונה אנקווה לדיין של בית הדין הרבני בסלא והיה אחראי להקמתה של ישיבה בעיר. בזכות למדנותו ופסיקותיו שמו זכה להוקרה ברחבי קהילות יהודי מרוקו. אנקווה תמך באדיקות במעבר לחינוך מודרני וסייע לכל ישראל חברים להקים בתי ספר במרוקו, ולצורך מטרה זאת הקים קרן תרומות ייעודית.

השלטון הצרפתי במרוקו בראשית תקופת הפרוטקטורט החליט שיש להקים מוסד של רב ראשי במדינה, כדי שייצג את היהודים. מועצת רבנים המליצה על רבי רפאל אנקווה לתפקיד, אך הוא מצדו כששמע על הבשורה הצטנע והתעקש שיש רבנים גדולים ממנו במרוקו כגון הדיין משה אבן דנאן מפאס ואחרים. לאחר התייעצות עם הרבנים עליהם הוא המליץ, הוחלט שיתמנה לבסוף לתפקיד, וכך בשנת 1918 נהפך לראשון להתמנות לרב הראשי של יהדות מרוקו, וכן לראשות בית הדין הרבני ברבאט הבירה. רבי רפאל אנקווה חיבר מספר רב של ספרים הלכתיים וזכה לשם של מלומד גדול במרוקו ומחוצה לה. בשנת 1929 הוא קיבל מהממשל הצרפתי את עיטור לגיון הכבוד.

הוא נפטר ב-3 באוגוסט 1935 בגיל 87. בהלווייתו שנערכה למחרת נכחו עד 50,000 משתתפים, כולל נציגים צרפתים ומוסלמים בכירים ומשלחות יהודיות מכל רחבי מרוקו. לאחר פטירתו ולאורך השנים חוברו לזכרו פיוטים ושירים רבים. מספר רחובות קרואים על שמו בערי ישראל.

ספריו

  • קרני רא"ם, ירושלים: דפוס שמואל הלוי צוקערמן, 1910.
  • פעמוני זהב חלק א', ירושלים: דפוס שמואל הלוי צוקערמן, 1912.
  • פעמוני זהב חלק ב', ירושלים: הוצאת אהבת שלום, 1999.
  • תועפות רא"ם חלק א', קזבלנקה: דפוס המשבח, 1930.
  • תועפות רא"ם חלק ב', ירושלים: דפוס הוצאת אהבת שלום, 1999.
  • חידושי רא"ם, ירושלים: דפוס הוצאת אהבת שלום, 1999.
רבי רפאל אנקווה זצ"ל

רבי רפאל אנקווה זצ"ל

 

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב

פוסטים מאופיינים