ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר
Posted by admin On אפריל - 28 - 2015 0 Comment

בתי הכנסת רבאט+סאלה

המלאח ברבאט נראה טוב יותר ומדכא פחות מאשר בפאס או בקזבלנקה. יותר נקי כאן,ואין רואים את העוני הבלתי-אנושי של הגיטאות ההם. הרחובות רחבים קצת יותר,ישרים,ועושים רושם כאילו נבנו בהתאם לתוכנית של בניין-ערים. כך גם המלאח  בסאלי מסודר ונקי. למלאח חומה משלה,סמוכה לחומת העיר-ה'מדינה'.

ברבאט ביקרנו בלווית אחד מאנשי הקהילה,בחמישה מתוך י"ז בתי-כנסת שבעיר,לרבות שניים בדירות פרטיות שהותאמו לשימוש כחדרי-תפילה.

בסאלי ביקרנו בארבעה בתי-כנסת מתוך שבעה שבמקום.

אחר-הצהרים ביקרנו בחורבות 'הצ'ללה'-מבצר מימי-הביניים על רקע ההרים.חסידות קיננו בראש כל מגדל או עמוד גבוה.כאן ראינו – זו הפעם הראשונה במארוקו עתיקות רומיות.

רבאט שער הכניסה למלאח

 

רבאט,בית הכנסת ר' שלום אזאווי:

צורתו של האולם ריבוע ובמרכזו עמוד. את הקיר המזרחי כולו תופסים שני ארונות-קודש,כל אחד מהם בעל שלוש דלתות כפולות. הבימה מרווחת בפינה הדרום-מערבית. מסביב לאולם ספסל מתמשך וקבוצת ספסלים כפולים מצויות לאורכו של המעבר,בין ארון הקודש והבימה.

רבאט,בית הכנסת ר' שלום אלקיים:

אולם התפילה נמצא בקומת הקרקע של בניין דירות. האולם מוארך מאוד,אך מכוון לרוחב. מעל למרכזו מצויה הגבהה עם חלונות המכוונים לתוך ארובת-אור העולה עד מעל לגג. ארון הקודש בקיר הארוך; הבימה המרווחת לצידו.

סאלי,בית-הכנסת ר' יעקב ביבאס:

הכניסה לאולם התפילה המוארך מן החצר-דרך עזרה המחוברת לאולם באמצעות פתח רחב עם עמוד באמצעו. ארון הקודש המשולש תופס את כל הקיר הצר. ממולו ניצבת הבימה המרווחת והמוגבהת כשהיא מהווה כעין חלק נפרד מן האולם. לאורך כל הקירות מתמשך ספסל ,גם לפני ארון הקודש.

 

סאלי בית הכנסת ר' יעקב ביבאס 1

 

סאלי,בית-הכנסת ר' יעקב אשראף:

האולם מוארך,ארון הקודש בעל שלוש דלתות תלוי על הקיר הצר. הבימה קרובה לקיר שממולו והיא שולחן פשוט ולצידו ספסלים. ספסל בנוי מסביב לאולם.

 

סאלי - גניזה של ספרי תורה

 

 

 

סאלי- מצבות הישיבה הגדולה

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב

פוסטים מאופיינים