ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר

ארכיון פוסטים עבור ‘הצדיק ר' שלמה בל חנש’ קטגוריה

רבי חניניה אלפאסי זצ"ל

פורסם ע"י admin ב פברואר - 4 - 2013 0 תגובה

בס"ד

רבי חניניה אלפאסי זצ"ל-

שורות אלו נכתבו זמן קצר טרם השיב את נשמתו לבורא ת.נ.צ.ב.ה

 

רבי חניניה אלפאסי הי"ו

רבי חניניה אלפאסי הי"ו

רבי חניניה אלפסי זצ"ל, קשיש ערירי כבן 87, היהודי האחרון בעמק האוריקה, אחד המקומות מהיפים בעולם. הרב אלפאסי שומר בעמק על הציון של ר' שלמה בל-חנש' שנחשב צדיק גדול.

בחודש אפריל 1999, זכיתי להכיר מקרוב ואף לצלם בוידאו את ימנה זצ"ל אשתו של ר' חניניה אלפאסי הי"ו,היה זה יום שישי היא ובתה המאומצת בדיוק טרחו על ארוחת השבת ובין העמדת סיר על האש (השתמשה בכירת חרס שבתוכה גחלים)לבין אפיית הלחם בפראן הניצב בחצר הבית מאחור ישבנו יחד היא ואני על כוס של תה מהבילה ושוחחנו על כל מיני נושאים.חייבת להודות שבעיקר אני חקרתי אותה והיא בנועם ובצניעות פתחה את סגור לבה וסיפרה לי על משפחתה בארץ ישראל.לשאלה שלי אם אי פעם ביקרה בארץ,היא ענתה בחיוב ובחיוך שכן,כשביקרה את אחיה הגר בבת-ים ואף נידבה לי את פרט עיסוקו של האח "תייעמאל בית-שמש". אני לא הבנתי למה היא התכוונה כשאמרה בית שמש ואז שאלתי אותה מה זה בית שמש…הסברתי לה שבית שמש זו עיר ליד ירושלים ואז היא צחקה ואמרה; "דוק לי תתעומו ביהום",אהה…תיקנתי אותה; "דודי שמש".

מאז שהיא נפטרה חניניה חי שם ערירי,גלמוד וחולה מאוד,כך התרשמתי בביקורי בחודש נובמבר האחרון .

סיפור חייו של אלפסי מופלא. שני הוריו, שחיו בעיר איסאווירה הגיעו לקבר של בל-חנש' אחרי שהוא נגלה להם בחלומם, וציווה עליהם לדאוג לו.לדבריו,כמו נגזרה עליהם משמורת על חלקת הקבר כשהצדיק ביקש מהם לא לעשות עליה לארץ ישראל אלא להשאר במרוקו ולהשגיח על קברו. אמו של חניניה הי"ו, לאלה סעדה אלפסי זצ"ל  טיפלה בו במשך כ- 80 שנה ונפטרה בשיבה טובה, קבורה במתחם ממש בפתח הכניסה לחדר ציון הצדיק רבי שלמה בל חנש' זצוק"ל. לימים הלכו ההורים לעולמם.

הבן חניניה ואשתו העקרה ימנה נשארו במתחם בקבר לטפל בו במסירות רבה , אימצו ילדה מוסלמית וגידלו אותה כבת. הבת, פאטימה, היום כבת 50, לא נישאה, חיה עם אביה החורג, ומסייעת לו היום לשמור על הקבר בעמק האוריקה.

המצבה של אימו סעדה אלפאסי

המצבה של אימו סעדה אלפאסי

 

 

 

המצבה של אימו סעדה אלפאסי

המצבה של אימו סעדה אלפאסי

 

רבי חניניה אלפאסי זצ"ל

רבי חניניה אלפאסי זצ"ל

 

[subscribe2]

הצדיק ר' שלמה בל חנש'-עמק האוריקה

פורסם ע"י admin ב פברואר - 4 - 2013 0 תגובה

בס"ד

הצדיק ר' שלמה בל חנש' זיע'א -עמק האוריקה,מרוקו –

 

שלט הכניסה לציון ר' שלמה בלחנש

שלט הכניסה לציון ר' שלמה בלחנש

 

במעלה הדרך מעמק האוריקה לכיוון אוקיימדאן נמצא ציון הצדיק רבי שלמה בל חנש'.ר' שלמה היה שד"ר (שליח דרבנן) שחי במאה ה- 16 . הוא יצא מארץ ישראל כדי לאסוף תרומות בניכר . וכאשר הגיע לעמק האוריקה בערב שבת יצאה נשמתו .שני סוסיו עמוסי התרומות נותרו בכניסה לכפר. הקאדי ששמע על כך שלח את אנשיו להביא לו את הסוסים. כאשר הגיעו משרתי הקאדי למקום נראו להם רתמות הסוסים כנחשים והם נסו על נפשם בבהלה. מאז נקרא הצדיק בפי יהודי מרוקו בל חנש' (בעל הנחש).

בעת ביקוריי בעמק האוריקה אני נוהגת לפקוד את קברו של הצדיק רבי שלמה בן לחנש' זיע'א אחד הצדיקים הקדושים המוכרים והמוערצים בקרב יהדות מרוקו,מתחם הקבר בנוי סביב פטיו (חצר).

זכותו תגן עלינו ועל עם ישראל אמן!.

 

הכניסה לחדר ציון רבי שלמה בל חנש

 

מצבת הצדיק ר שלמה בל חנש

מצבת הצדיק ר שלמה בל חנש

 

 

 

מצבת הצדיק ר' שלמה בל חנש

מצבת הצדיק ר' שלמה בל חנש

 

 

 

 

הדלקת נרות לרבי שלמה בל חנש

הדלקת נרות לרבי שלמה בל 

 

 

 

[subscribe2]

פוסטים מאופיינים