ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר

ארכיון פוסטים עבור ‘בית הכנסת "רבי שלמה אבן דנאן" פס’ קטגוריה

בס"ד

 

[subscribe2]

 

בית הכנסת "רבי שלמה אבן דנאן" פס, מרוקו

 

מהעתיקים והחשובים שבבתי הכנסת בצפון אפריקה. נבנה על ידי בעליו, משפחה יהודית בעלת השפעה ממרוקו, באמצע המאה ה-17, ובשלהי המאה ה-19 חודש וניתנה לו צורתו הנוכחית. המבנה, שנמצא בלב ה"מלאח" (רובע יהודי) הוא מזכרת נדירה מתקופת מפתח בתולדות יהדות מרוקו.
בית הכנסת, עדיין בבעלות פרטית, מכיל כנראה את האוסף השלם היחיד של תשמישי קדושה מרוקאיים, כולל תיבה עשויה עץ וברזל מחושל בצד המערבי; שני היכלות מגולפים בעץ בקיר המזרחי המקושט באריחים; ספסלי עץ, כולל כסא אליהו לברית המילה; מנורות שמן, ווילונות רקומים.
הכניסה לבית הכנסת דרך דלת צנועה לפרוזדור המוביל לאולם תפילה בעל שני מרכזים, מחולק על ידי שלושה עמודים מתומנים. הרצפה מרוצפת לבנים מזוגגות ירוקות-לבנות בדוגמת אדרת-הדג. בעבר היו מנורות שמן ונורות חשמל רבות, כולל נרות זיכרון, אולם אלה נעלמו.
במשך שנים רבות הלך מצבו של הבניין והידרדר, והוא נזקק לעבודות שימור. הקהילות היהודיות של פס ושל קזבלנקה נאבקו לשמר את בית הכנסת כחלק בלתי נפרד ממורשת יהדות מרוקו וכנכס היסטורי ותרבותי חשוב.
בית הכנסת נכלל ברשימה של מאה מונומנטים בסכנה, במסגרת תכנית לשימור שיזם ארגון עולמי לשמירה על מונומנטים. לבסוף נערך השיפוץ בסיועם האדיב של גופים פרטיים וציבוריים כולל ממשלת מרוקו וצאצאי משפחת אבן דנאן.במאי 1999 נחנך בית הכנסת המשופץ, ונרשם כמונומנט היסטורי של פס. כיום בעיר פס ובסביבותיה לא חיים יהודים.

 

תמונות מבית הכנסת-

 

 

בית הכנסת אבן דנאן ,פס-מרוקו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בית הכנסת אבן דנאן ,פס-מרוקו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בית הכנסת אבן דנאן ,פס-מרוקו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בית הכנסת אבן דנאן ,פס-מרוקו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תמונות מקווה הטהרה במרתף בית הכנסת

 

 

מקווה הטהרה בבית הכנסת אבן דנאן פאס

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מקווה הטהרה בבית הכנסת אבן דנאן פאס,מרוקו

פוסטים מאופיינים