ד'אר דייאלנה-הבית של יהדות מרוקו

שימור מורשת יהדות מרוקו

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר

ארכיון פוסטים עבור ‘סיפורי עם ומעשיות מיהדות מרוקו’ קטגוריה

סיפור עממי ממרוקועל לחי התינוק עשר נשיקות (פי כדד מוממו עאסרא בוסאת)ערבית יהודית\מרוקאית ובתרגום לעברית 

סתהית פי כדד מוממו עצ'רה בוסאת = חמדתי על לחי התינוק עשר נשיקות.                                               

הראשונה בין הציפורן ובשרו עלי אצבעות = לואוולא באיין טטפירא וולעזלא.

והשניה על מצחו, חומה גבוהה בלא טפחות = אותאנייא פזזובהא, צור עאלי בלא בניין

והשלישית על עיניו, שחורות משחור התות בצל = אותתלתא פ'לעין,כחלא מן תתיתאן

והרביעית על לחיו, כמו ורד שעוד לא קמל = אורראבעא פ'לכדד,פח'אל אל וורדא מא ת'תדבאל

החמישית על חוטמו, נישא אל על כתומר =  אולכאמסא פ'למנכר, תמרא מן סכראן

והששית על פיהו, כטבעת זהב לטוהר = אוסאתתא פ'לפמם, כאתם מן דהאבאן

השביעית על שיניו, כפנינים מתימן לזוהר = אוסאבעא פ'ססנאן, זוהר מן אל' ייאמאן

והשמינית על צואר הצבי, גבוה ומקומר = אותתאמנא פל'ענק טוויל ערדאד לגוזלאן

התשיעית על חזהו, לוח מובחר מעץ אורנים = אותאסעא פ'ססדר, לוחא מכיירא מן סנסאל

ואת העשירית פחדתי לומר = אולעאסרא כופת נקולהא

והתינוק כעופר איילים = אובאבא מוממו ייא לגזאל

 

 

 

 

 

הנערה בעלת השיער הארוך ושבעת האריות-מעשיה מיהדות מרוקו-הנערה בעלת השיער הארוך ושבעת האריות

 

מפי אסתר אליזרה-מרוקו,מעלות

 

בעיר גדולה היה מלך,ולו בת יפה,שאין כמוה בעולם….

 

להמשך קריאה הקליקו על התמונה להגדלה,(חלקים- 1.2).

 

הנערה בעלת השיער הארוך ושבעת האריות-1

 

 

הנערה בעלת השיער הארוך ושבעת האריות-2

אל מעשיות דייל ליהוד דייל מרוק-נס אליהו הנביא-
שולחן שבת,שבת שלום

 

היה האל בכל מקום ואתר וגם עד קצווי הארץ אורו לא חסר.ומעשה בעני מרוד שהתברך בילדים רבים,אך לא היה לאל ידו לפרנס את בני ביתו והללו ניזונו כל הימים על זיתים שחורים ופת לחם.לפני כל סעודה היה העני מרים ידיו אל-על ואומר:"השבח והברכה לאל ובלבד שלא נזדקק למתת חסד".ערב שבת אחד לא היה לאל ידה של אשת העני כדי קמצוץ קמח לאפיית חלות לשבת,מה עשתה? בעת שבעלה והילדים הלכו אל בית הכנסת,ערכה שולחן והניחה עליו שתי אבנים במקום חלות,כיסתה אותן במפית לבנה,הדליקה נרות שבת.אח"כ הפנתה פניה לקיר מזרח ואמרה שלוש פעמים: "ברוכה הבאה שבת המלכה" וסיימה בתפילת :"הודו לה' כי טוב,כי לעולם חסדו".בעודה עומדת ומתפללת,נכנסה שכנתה והבחינה שריח תבשילי השבת אינו עולה מן המטבח.היא שלחה את ידיה לעבר המפית הלבנה,הסיטה אותה ועיניה ראו אבנים.פרצה השכנה בצחוק,יצאה וסיפרה לכל השכנות.האישה העניה,שעמדה מבוישת ונכלמת,פרצה בבכי.בעודה בוכה,שבו העני וילדיו מבית הכנסת ועימם אורח לבוש בלויים.

מחתה האישה את דמעותיה וקיבלה את בני המשפחה ואת האורח בסבר פנים יפות.לאחר שנטלו ידיהם,כיבד העני את אורחו בברכת "המוציא לחם מן הארץ".האורח נטל את הסכין והרים את המפה,והאישה נדהמה לראות שבמקום האבנים היו מונחות שתי חלות גדולות ויפות.כשנכנסה למטבח,ראתה שהסירים הריקים היו מלאים במאכלי שבת טעימים ומענגים.בצאת השבת,כשעזב האורח,סיפרה האישה לבעלה את הקורות אותה בשבת ושניהם הבינו שהאל זיכה אותם לארח בביתם את אליהו הנביא הזכור לטוב.

אל מעשיות דייל ליהוד דייל מרוק-מעשיות מיהדות מרוקו-  דוכיפת

 

הסבתא מספרת,הבת זוכרת וכותבת,הנכדים והנינים יקראו:

 

סופו של חמדן

 

היה האל בכל מקום (קאן אללה פי כיל מקאן)ומעשה שהיה בזוג ציפורי דוכיפת שחיו אי-שם בנבכי היער בשכנות טובה.

באחד הימים נתגלעה בינהם מחלוקת,שבעטיה קמה האחת והמיתה את רעותה.בחלוף זעמה של הציפור,התחרטה על המעשה הנורא שעשתה,החליטה לכפר על עוונותיה.מה עשתה? עפה הדוכיפת לארץ רחוקה,אשר בה,במרומי הצוק.ליד קנו של הנשר גדל עשב פלא המחייה מתים.

ממורא טפריו של הנשר הגדול,ארבה יום יום ליד קנו ומשיצא לדרוס טרף לגוזליו הרעבים עטה הדוכיפת על עשב הפלא ועפה כשהיא מאושרת על שהצליחה במשימתה.בהגיעה למעבה היער,שמה את עלי העשב על גבה של הציפור המתה וכמו במטה קסם קמה זו לתחיה. באותו הרגע עבר חוטב העצים במקום וראה את הפלא.אמר בלבו: "יום יום אני עובד קשה,חוטב ומעמיס על גבי חבילות עצים ומשתכר למחייתי רק פרוטות זעומות.מעתה בעזרת עשה הפלא,אחייה את מתיהם של אנשים עשירים ואקבל בתמורה כסף רב".מה עשה? נטל אבן,קלע לעברן של השתיים והרגן,לקח את העשב הפלאי והלך לדרכו שמח וטוב לב.בעודו הולך ורוקם לו תוכניות וחלומות,ראה על אם הדרך אריה מת,לא עמד האיש בסקרנותו והניח את העשב על גב האריה לראות האם הוא יחזור לחיים.למרבה הפלא,קם האריה לתחיה וטרף את האיש שהתחנן על נפשו וזה החמדן,שקטל ציפורים ונטל את סודן,לקח עמו אל הקבר את סוד העשב הפלאי.ואנו לא נדע לעולם מיהו ואיזה הוא.

סיפורי עם ומעשיות

פורסם ע"י admin ב יוני - 5 - 2012 0 תגובה

סיפורי עם -מתוך ויקפדיהציור של דלקרואה-בנות משפחת בוזגלו

 

סיפורי עם או אגדות, הם סיפורי פולקלור נפוצים, אשר דרך הפצתם היא לרוב מפה לאוזן. בדרך כלל, המחבר הוא אנונימי ואין מקום וזמן מוגדרים. סיפורי העם, ככל יצירת פולקלור, מהווים חלק בלתי נפרד מן ההיסטוריה של תרבות מסוימת.

סיפורי עם נהוגים ונפוצים בכל תרבות ידועה, ולרוב מכילים שילוב של מאפיינים כלל אנושיים ומאפיינים ייחודיים לתרבות בה מסופר הסיפור. דוגמה לשילוב כזה בין המקומי לכללי הינם האויקוטיפים: סיפורים הקיימים בתרבויות רבות, אך מסופרים באופן שונה בכל תרבות, בהתאם למאפייניה.הסיפור העממי הוא ביסודו שמיעתי, נמסר מדור לדור על ידי מסרנים. המסרנים הצטיינו בזיכרון מעולה ובכושר משחק. פעולת העברת הסיפור נקראת "היגוד", והיא נעשתה בפני קהל, בסיטואציה עממית (משפחה, בית-ספר, וכדומה). המסרנים היו גם יוצרים, שהתאימו את העלילה לרוח התקופה אך נשארו נאמנים לאמצעים האומנותיים של הסיפור העממי. משמעותם של סיפורי העם נובעת מהסיטואציה בה סיפרו אותם, לא פחות מאשר מתוכנם. רבים מסיפורי עדות ישראל נכתבו לאחר שעברו מפה לאוזן. חוקרים רבים חקרו את הספרות העממית ומצאו שיש חוקים (יסודות) החוזרים על עצמם בסיפורי העם. חקר סיפורי העם, יחד עם אלמנטים נוספים השייכים לפולקלור, נקרא אתנופואטיקה.

מעשיות  –

מעשיות הן סיפורי עם שבהם מוטיבים רבים החורגים מההתנסות היומיומית, ומוטיבים על-טבעיים שאינם ניתנים לאישור אמפירי. כמו כן, מאופיינית המעשיה בעקרונות נוספים:

  • אלמקום: המעשייה מתרחשת במרחב גאוגרפי לא מוגדר או מוגדר בכלליות גסה בלבד (לדוגמה, "מרכז אירופה").
  • אל- זמניות: המעשייה מתרחשת בתקופה היסטורית לא מוגדרת או מוגדרת בכלליות גסה בלבד (לדוגמה: "ימי הביניים").
  • אלמוניות: הדמויות במעשייה הן סתמיות ואינן מוכרות לקהל.

ממאפייני המעשיה: 1. אין נקודת אחיזה גאוגרפית וגם לא נקודת אחיזה בזמן. 2. אין מצפים מהקורא שיאמין שהמעשה התרחש במציאות. 3. יסודות על טבעיים. 4. הדמויות במעשיה הן טיפולוגיות, הן אינן דמויות היסטוריות, או אפילו דמויות בשר ודם- הן מייצגות תכונות/ מעמדות. 5. למעשיה פונקציות רבות- המרכזית היא הפונקציה הפסיכולוגית, פונקציה אסתטית, פונקציה חינוכית. במעשיות ישנם שני סוגים מרכזיים דומים אך בעלי שוני, מעשיית הגיבור והמעשיה הנשית. במעשיית הגיבור הגיבור הוא גבר שצריך לעבור הרפתקאות ומשימות עד להשגת ידה של הנסיכה. במעשיה הנשית הגיבורה היא אישה שעוברת הרפתקאות עד להשגת הנסיך. במעשיות הקלאסיות הנשים עושות זאת על ידי היותן פאסיביות מאוד, הן מצפות מצפות בתוך חלל סגור לנסיך שלהן.

אגדות –

אגדה היא האנטיתזה של המעשיה. היא סיפור עממי ריאליסטי בו מוגדרים וידועים לקהל המרחב הגאוגרפי והזמן ההיסטורי. לרוב גם ידועות הדמויות הפועלות, ולעתים הקהל משער דרכן את המיקום ומועד ההתרחשות. יסוד על טבעי בסיפור יתפרש כנס.

בחברה בה מסופרת האגדה חשוב כי המאזינים יאמינו שהדברים קרו במציאות. זאת כי לאגדה יש תפקיד דידקטי חשוב. למרות שאין באגדה בהכרח יסודות על טבעיים, אם יש יסוד כזה הוא מוגדר כנס. הדמויות באגדה הן של גיבורים היסטוריים, כמו משה רבנו ורבי עקיבא. ביהדות זה נקרא "ספרות שבחים (הגיוגרפיה)", ההגיוגרפיה עוסקת לרוב בשבחים דתיים. לא פעם יש אגדות הקשורות באנשים פשוטים, האגדה היא סיפור חברתי ופחות סיפור משפחתי. המספרים באגדות נוטים להיות גברים באופן מסורתי: דרשנים, רבנים וכו'.

סוגי האגדות הן: אגדות היסטוריות, גאוגרפיות, אגדות קודש. אגדות הקודש מתפצלות לאגדות שכר ועונש ואגדות ביוגרפיות. אגדות השכר והעונש מתחלקות לאגדות שכר ועונש, אגדות צידוק הדין ואגדות קידוש השם. ישנם גם אגדות ביוגרפיות, אשר פורשת ביוגרפיה שלמה של חיי הגיבור. מדובר במחרוזת אגדות, הפורשות את ביוגרפיית הגיבור או הקדוש. קיימת קונבנציה ספרותית שעל פיה נוצרות אגדות על גיבורים, לכן בתרבויות השונות הביוגרפיות של הגיבור מאוד דומות.

דוגמאות לאגדות הן אגדות המלך שלמה ואגדות הבעל שם-טוב.

 

בס"ד

מעשיה יהודית מרוקאית -"כאנית אל מצווה כאנית" \ מצווה היא מצווה

כאנית אל מצווה כאנית

מעשיה מרוקאית

קאן לה' פי קאל מאקן או קאן וואח'ד סולטאן
היה אלוהים בכל מקום והיה מלך אחד

 

 

קן לה' פי קאל מאקן או קאן וואח'ד סולטאן

קן לה' פי קאל מאקן או קאן וואח'ד סולטאן

קן לה' פי קאל מאקן או קאן וואח'ד סולטאן

אל מעשיות דייל ליהוד דייל מרוק-מעשיות מיהדות מרוקו

פורסם ע"י admin ב אפריל - 30 - 2012 סגור לתגובות על אל מעשיות דייל ליהוד דייל מרוק-מעשיות מיהדות מרוקו

מעשיות מבית אבא – יהדות מרוקו

הסבתא מספרת,הבת זוכרת וכותבת,הנכדים והנינים יקראו:

כולנו גדלנו על סיפורי מעשיות עממיות שסופרו לנו ע"י ההורים,סבים או סבתות.מעשיות חכמות עם מוסר השכל.

נאסוף ונשמר אותם שלא ישכחו חלילה כדי שננחיל לדורות הבאים.

משפחה יהודית במרוקו

משפחה יהודית במרוקו

העני והעשיר חלק 2

פורסם ע"י admin ב אפריל - 30 - 2012 סגור לתגובות על העני והעשיר חלק 2

העני והעשיר חלק-2

העני והעשיר חלק 2

סיפורי עם – מרוקו

פורסם ע"י admin ב אפריל - 30 - 2012 סגור לתגובות על סיפורי עם – מרוקו

סיפורי עם – מרוקו

העני והעשיר

העני והעשיר-סיפור עם

סיפורי עם ומעשיות מיהדות מרוקו

פורסם ע"י admin ב אפריל - 30 - 2012 סגור לתגובות על סיפורי עם ומעשיות מיהדות מרוקו

סיפורי עם ומעשיות מיהדות מרוקו

ציור של דלקרואה-בנות משפחת בוזגלו

פוסטים מאופיינים