ד'אר דייאלנה-הבית של יהודי מרוקו

www.juifs-du-maroc.com

פיד RSS | עקוב בטוויטר | התחבר

ארכיון פוסטים עבור ‘רבי יצחק אביחצירא’ קטגוריה

תמונות מציון ר' יצחק אביחצירא זיע'א

פורסם ע"י admin ב ינואר - 14 - 2013 0 תגובה

בס"ד

תמונות מציון ר' יצחק אביחצירא זיע'א-תולאל , מרוקו

מתחם הציון של רבי יצחק אביחצרא זיע"א-

 

מתחם הציון של רבי יצחק אביחצרא זיע"א

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הכניסה לציון רבי יצחק אבוחצירא זצ"ל-

 

הכניסה לציון רבי יצחק אבוחצירא זצ"ל

 

 

ציון רבי יצחק אבוחצירא

הציון של הצדיק רבי יצחק אביחצירא-

 

הציון של הצדיק רבי יצחק אביחצירא

 

Share
אעופה אשכונה – פיוט שחיבר ר' יצחק אבוחצירא זיע"אאעופה
אעופה אשכונה ר' יצחק אביחצירא
מרוקו מאה 19-20
 
אָעוּפָה אֶשְׁכֹּנָה וְאַרְחִיקָה נְדֹד
בַּמִּדְבָּר אָלִינָה וְאוּלַי אֶמְצָא דּוֹד
 
נֶשֶׁק אַהֲבָתוֹ בְּלִבִּי בֹּעֵרָה
מִיּוֹם פְּרֵדָתוֹ נַפְשִׁי עָלַי מָרָה
 
יְדִיד מֶנִי בָּרַח הָלַךְ עֲזָבַנִי
אֵיזוֹ דֶּרֶךְ אָרַח וְאֵלְכָה גַּם אֲנִי
 
יָצָאתִי לְבַקֵּשׁ דּוֹדִי בֵּין חֲבֵרִים
נִלְכַּדְתִּי בְּמוֹקֵשׁ הִכּוּנִי הַשֹּׁמְרִים
 
צִפִּיתִי לְדוֹדִי מָתַי יָבוֹא אֵלַי
יַלְבִּישֵׁנִי עֶדְיִי וִירַחֵם עָלַי
 
חֲשֹף זְרוֹעֲךָ לְקַבֵּץ פְּזוּרִים
גַּלֵּה קֵץ יִשְׁעֲךָ וְדִגְלְךָ הָרֵם
 
קוּמִי יְחִידָתִי וְשׁוּבִי בִּתְשׁוּבָה
אֲחוֹתִי רַעְיָתִי הִנֵּה גוֹאֲלֵךְ בָּא
 
חֲמוּדָה יְקָרָה רַבַּת הַמַּעֲלוֹת
גַּם מִפָּז נִבְחָרָה צְאִי נָא בִמְחוֹלוֹת
 
זָכַרְתִּי לָךְ חֶסֶד נְעוּרַיִךְ נְעוּרִים
הֵיכָלֵךְ אֲיַסֵּד בְּאַבְנֵי סַפִּירִים
 
קוֹל דּוֹדִי הִנֵּה בָּא מְדַלֵּג עַל הֶהָרִים
קוּמִי לָךְ אֲהוּבָה כִּי בָּא קֵץ דְּרוֹרִים
 
על הפיוט
 
   פיוט ממסורת יהודי מרוקו, פרי עטו של ר' יצחק אביחצירא, בנו הרביעי והקטן של רבי יעקב אביחצירה המכונה 'אביר יעקב', סביו של ה'באבא סאלי'. ר' יצחק, תלמיד-חכם ומקובל, פעל במרוקו בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. זהו אחד מבין הפיוטים המופיעים בקובץ השירים 'יגל יעקב' – קובץ שירים פרי עטם של הרבנים משושלת אביחצירה.  

ליאור אלמליח – אעופה אשכונה

Share
 
 
בזכות מצוות השופר – לרבי יצחק אביחצירא זצוק"לשופר
 
 
 

מעשה שהיה בעיר קאסבי, באחד מימיי חודש הרחמים והסליחות .אל שוק העיר הגיע כרוז בשם המלכות והכריז הודעה , שבקרוב  יגיע שר חדש אל העיר,מלווה בפמליה של חיילים,על התושבים להתנהג עמו כראוי ולהמשיך לשלם את מיסי העיר העיר בדייקנות ובזמן.

יום בואו היה יום רע לתושבים ופרט לקהילה היהודית,התגלה שהשר החדש משליט עצמו ויורד לחיי הפרט,בזלזול ובכעס היה פונה אל התושבים  לקחת מיסים לפרנס את החיילים,ומי שלא ישלם תהיה אחריתו נוראה.

זעם התושבים הלך וגבר ובמהלך החודשים התגבש בדעתם למרוד בשר ולהורגו.יום אחד נכנסו המוני העם זועמים אל ארמונו של השר,הם הרגו את החיילים שעמדו בדרכם  והמשיכו אל יעדם ,פרצו לחדרים וחיפשו אותם בכל מקום השר שהיה נמצא בחדר פנימי  היה כולו אחוז פחד כששמע את צעקות החרדה שהגיעו אל אוזנו,מהר פנו דרך ונברח מכאן אמר לחייליו,לא נוכל להם כי רבים  הם מאיתנו. למזלו הצליח להימלט מהמקום שתוך זמן מועט נהפך להרס מוחלט על יד העם הזועם.

ההמון לא הרפה ,והיה ברצונו לנקום,דמו רתח והיה מוכרח לרצוח את השר,לאכזבתו ,אחר חיפושים רבים התגלה שהשר ברח.התסכול היה עדיין בקרבם הם היו חייבם להפנות אותו לכיוון אחר בכדי להוציא את זעמם.

היהודים ידעו שהם יהיו הקורבן והכינו עצמם לכל רעה שתבוא,ארזו חפציהם ועברו לעיר הקרובה.

עברו ימים והמלך שמע על הנעשה לשר.הוא שלח פלוגה מיוחדת שתשליט סדר באיזור ותעניש את ההמון.החיילים עשו את דרכם לקאסבי.רבים מהתושבים נהרגו,על הנשארים הוטלו מיסים כבדים.כאשר חזרו היהודים לעיר מצבם היה בכי רע ,עסקיהם וכספם נבזזו והיו צריכים להסתפק במועט בדחק ובקושי בלחם ובמים מועטים.בנוסף לכך התחדשה צרה אחרת,המלך הטיל עליהם לממן ופרנס את החיילים השוהים בעיר,מצבם של היהודים היה כל כך רע שאפילו את משפחתם הם לא יכלו לפרנס ועל אחת וכמה גדוד שלם של חיילים תאווים לאוכל.החיילים החלו להשתולל וסבאו מכל אשר בא ליד, בני המשפחות נשארו רעבים ומיואשים.

שום תקווה לא נראתה באופק ,היה נראה שהגיע קיצם,למרוד בחיילים הם לא יכלו ואף לבקש הקלה  במצבם אצל המלך לא תתאפשר.

באותה העת הופיעה דמות ממרחקים,כאשר הגיע אל שערי העיר שם פעמו אל עבר הרובע היהודי ופנה אל בית יהודי אחד בשם חאקי מסעוד.כאשר פתח הלה את הדלת נדהם כולו למראה עיניו,דמותו של רבי יצחק אבוחצירא זי"עא ניצבה מולו,ברוך הבא קידמו בעל הבית בשלום.

רבי יצחק אבוחצירא בנו של הקדוש רבנו יעקב אבוחצירא,היה נודע משחר ילדותו כעילוי ובעל כישרון רב.הוא נודע גם כבעל מופת והעריצהו היהודים והגויים כאחד.

 סביב ישיבתו בתולאל התאספו תלמידי חכמים רבים ושתו בצמא את תורתו.כל הוצאותם היו עליו,רבי יצחק היה נודד בין קהילות ישראל ומבקש צדקה למען הישיבה הקדושה.הוא היה מתקבל בסבר פנים יפות והיהודים פתחו את כיסם בנדיבות והיו שמחים לתת חלק בתרומת ישיבתו ולקיים מוצא דברו.

 גם הפעם כאשר הגיע הרב לקאסבי התארח אצל בעל הבית ואסף את אנשי העיר למגבית למען קיום הישיבה הקדושה.רבי יצחק פתח ואמר:לא אסעד בסעודה עד שנגמור ראית את המגבית!.

דממה השתררה בחדר .האנשים הכירו במצבם הקשה וידעו שהפעם הזאת לא יוכלו לתת את מעט כספם שנשאר להם לצדקה.מדוע אתם שותקים שאל הרב,לאחר שתיקה ענה המארח שאולי כדאי לסעוד קודם ואחר לדבר על המגבית,אך רבי יצחק לא הסכים ,לא אשנה מדברי,תלמידי החכמים במצב קשה בישיבה ואני לא צריך לספר לכם על כך.רבינו,פנה אליו המארח,ידוע תדע כי בצרה גדולה אנחנו ,כיצד נוכל לתרום לישיבה כאשר אנו במצב כספי קשה שכזה.

מה זאת תדבר? שאל הרב,מי מאיים עליכם?

עתה לא נותר לאנשי הקהילה אלא לספר לרבי יצחק אבוחצירא על הצרה המתרגשת ובאה עליהם ועל ניקמת המלך בהם.לא נוכל לתרום עוד השיבו בצער לצדיק.

"אין לכם ממה לחשוש".האם יש מתחת ידכם שופר, הלא חודש אלול עתה לא כן?,שאל הרב.
הרב ופנה אל עליית הגג קרא בספר עץ חיים והחל לתקוע אך למרבה הפלא אין קול ואין דברים,רבי יצחק לא הצליח להוציא קול מהשופר גם אחר ניסיון שני שום דבר לא הועיל,כל הקהל היה בתדהמה למתרחש,לאחר ניסיון נוסף לפתע פצחה קול תרועה חזקה ,היה זה רגע מרטיט כאילו אות משמים שהתבטלה הגזירה.אין לשער ולספר את גודל השמחה של היהודים הם עשו סעודה ושתו לחיים לכבוד הרב והזכות הגדולה ששהו במחיצתו,כל בני העיר תרמו בנדיבות כפי יכולתם לרב,והודו לריבון העולמים ששלח את רבי יצחק שיחלצם מהצרה.אך באיזה דרך התקיימו דברי הרב כולם שאלו בלבם, למחרת כבר לא היו שום ספקות אל העיר הגיעו שליחים רכובים על סוסים,הם הודיע לאנשי קאסבי :"המלך נתן פקודה לשר העיר ולחייליו לפנות לכיוון אחר וזאת עקב מלחמה נגד שבטים ברברים שמרדו במלך,הפרשים סיימו את דבריהם ופנו לאחוריהם ושעטו קדימה ולאחר מספר רגעים נעלמו,ממש מעשה נסים שאירע בעיר היהודים התמלאו בשמחה ,לנגד עיניהם התקימה בם מאמר חז"ל צדיק גוזר והקב"ה מקיים.הם פנו לבתיהם ובקול שימחה וזימרה הקיפו את רבי יצחק ועשו שמחת הודאה להקב"ה.
Share

רבי יצחק אביחצירא זצוק"ל

פורסם ע"י admin ב ינואר - 13 - 2013 0 תגובה

בס"ד

רבי יצחק אביחצירא זצוק"לרבי יצחק אביחצרא זיע"א

 

 

על יד כפר תולאל, נמצא קברו של הצדיק רבי יצחק אבוחצירא, בנו הצעיר של הצדיק רבי יעקב אבוחצירא. נהרג על ידי מוסלמים ב-י"ד בשבט תרע"ב (1912), מדי שנה בי"ד בשבט, נערכת בתולאל הילולה לזכרו.

 

רבי יצחק אביחצירא בן לרבי יעקב אביחצירא זי"עא,פעל רבות למען יהודי מרוקו ובמיוחד למען ישיבתו של אביו בתאפילאלת,היה מלומד בנסים ועל ידי כוח תורתו חיזק.בשנתו האחרונה לחייו הגיע למקום שנקרא בו דניב ,מטרתו היתה להתרים מהאנשים המקום כספי צדקה לישיבה,בצאתו מן העיר רבי יצחק פנה אל התושבים ואמר שהוא מחפש להגיע למקום בשם בראקה,תמהו הנוכחים למה רוצה הרב להגיע למקום זה,שהוא ידוע כמקום זר ליהודים ורבות בו הסכנות,ובוודאי שלא ימצא שם יהודי אחד.למרות כל שאלותיהם לא השיב להם דבר,ועמד על שלו כי רוצה הוא להגיע למקום בשם בראקה.רבי יצחק יצא עם שיירה שעברה דרך המקום,ואחרי נסיעה ממושכת נפרד מהם והמשיך לדרכו ,לא עבר זמן רב ובדרכו פגע בו גוי רבי יצחק לא נבהל ממנו ושם ביטחונו בה',קח את רכושי אמר לו,אבל הגוי שהיה צמא לדם לא התרצה,הוא הוציא חרב ושלף אותו לעברו של הרב,רבי יצחק מסר את נפשו על קידוש ה' ונשמתו הטהורה עלתה לשמי מרום.אחרי מותו היה מובן לכל,מדוע רבי יצחק ביקש להגיע לעיר בראקה…,יהודי תולאל לקחו את גופתו וקברו אותו בבית החיים בעיר.יום פטירתו ,י"ד בשבט הוא יום עליה המוני,רבים עולים לציונו ומקבלים ישועה בזכותו,לא רק יהודים אלא אף גוים מעריכים את גדולת קדושתו,הם מאמינים כי הוא היה איש צדיק ובעל מופתים.

 

זכותו תגן עלינו ועל עם ישראל אמן!.
 
 

ציון רבי יצחק אביחצירה זיע"א 

 

ציון רבי יצחק אבוחצירא זצ"ל

 

 

 
Share

פוסטים מאופיינים